top of page

Co jedzą koty?

- Zielone oliwki

Są mruczki, które sam zapach oliwek wprawia w amok. Nie martw się, z twoim kotem jest wszystko w porządku. Możesz pozwolić mu zjeść kilka oliwek od czasu do czasu. Nie mają większych wartości odżywczych, ale i nie zaszkodzą. W czym tkwi tajemnica oliwkowego szaleństwa? Zapach oliwek działa na koty jak feromony, bo i przypomina im zapach kocich feromonów.

- Szparagi

Dla niektórych kotów przysmak na równi z oliwkami. Gotowane szparagi jak najbardziej pójdą na zdrowie mruczkowi.

- Brzoskwinie

Nie należą do normalnej kociej diety. Czasem jednak mruczek zasmakuje w ich soczystym miąższu. Pozwolić mu jeść brzoskwinie czy nie? Tak, ale warunkowo. Są prawdziwą bombą witaminową. Jak każdy owoc pestkowy zawierają w nasionach sporo kwasu pruskiego, nie wolno więc dawać kotu do jedzenia ani do zabawy pestek ani owoców z pestkami! Jeśli lubi brzoskwinie, można mu je podawać w niewielkich ilościach – świeże (nie z puszki), obrane ze skórki i pozbawione pestek.

- Banany

Oczywiście podajemy obrane ze skórki. Stanowią bogate źródło białka i mikroelementów. Zawierają też dużo węglowodanów, dlatego nie należy przesadzać z ich ilością.

- Popcorn

Kukurydza to głównie węglowodany, niewiele błonnika, pewna ilość witamin z grupy B, trochę żelaza i białka. Zalety zdrowotne – niewielkie dla drapieżnika. Ale małe kawałki puchatych chrupek mogą być świetną zabawką dla kota. Byle przygotowane w domu, bez dodatków, niewielkich rozmiarów i podawane rzadko, w niewielkich ilościach. Nie serwujmy ich jednak małym kociakom ani seniorom.

- Melon

Miękki miąższ, bez ziarenek. Niektóre koty za nim przepadają. Szczególnie w letnie upały taka przekąska doskonale chłodzi i dostarcza solidną porcję wody.

- Dynia

To warzywo jest dobre na wszystko. Także dla kota. Podajemy ją w postaci czystego, zmiksowanego purée bez dodatków lub gotowaną i przetartą. Świeżą lub pasteryzowaną jak domowe przetwory (bez cukru i octu!). Dziennie wystarczy łyżeczka przecieru z dyni. Dzięki błonnikowi dynia korzystnie wpływa na koci układ trawienny. Ułatwia przechodzenie treści przez przewód pokarmowy, zapobiegając zaparciom i łagodzi biegunki. Działa też jak szczotka, wymiatając połkniętą przez mruczka sierść. Może także być pomocna przy odchudzaniu. Wystarczy 25 proc. dziennej dawki karmy zastąpić purée z dyni, aby zapewnić kotu uczucie sytości, a dostarczyć o wiele mniej kalorii.

bottom of page